facebook

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju regionem Polski, która dzięki rozwojowi turystyki jachtowej bez patentu stanęła otworem dla aktywnych turystów.

Kraina została nominowana do "Siódmego Cudu Świata". Krajobrazy mazurskie oglądane z pokładu houseboat-a, jachtu motorowego czy żaglówki należą do najpiękniejszych, a zabytki oraz rozwinięta turystyka sprawia, że Mazury są wspaniałym miejscem do aktywnego wypoczynku i turystyki rodzinnej.

Możliwość czarteru łodzi bez patentu ani innych koniecznych dokumentów do prowadzenia jachtów pozwoliła na czarter łodzi motorowych i motorówek o małej mocy silnika osobom, które nie lubią turystyki hotelowej czy agroturystyki, a co z tym związane pobytu w jednym miejscu. Wyczarterowanie łodzi pozwala na intensywne zwiedzanie Mazur. Codzienne cumowanie w innym porcie i w innym pięknym otoczeniu. Jachty są komfortowe i bogato wyposażone, umożliwiają gotowanie i toaletę na łodzi, dla zwolenników opalania wygodne pokłady a dla lubiących biesiady duża kokpity i mesy.

Wielkie Jeziora Mazurskie wraz z kanałami stanowią największy i najbardziej urokliwy szlak wodny w Polsce, gdzie wodniacy pływający na jachtach machają do siebie w geście pozdrowienia nawzajem.

Miejscowa fauna i flora jest wyjątkowo zróżnicowana i bogata, liczne bindugi pozwalają na cumowanie w dzikiej przestrzeni, a konstrukcja jachtów typu Tango 780 sport, Twister 800, Antila 26, Tes Dreamer, Nautica 1000, Nexus, Oliwier 900 pozwala na dopłynięcie blisko linii brzegowej. Dla osób lubiących życie portowe polecamy Mikołajki, Giżycko, Sztynort, Ryn, Węgorzewo, Rydzewo, Miłki, Ruciane Nida. Porty oferują czarter rowerów wodnych, kajaków i inne atrakcje wodne i nie tylko.
Kraina Wielkich Jezior rozpościera się we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Tereny te od południa sąsiadują z Puszczą Piską, a od wschodu z Puszczą Borecką.
Krajobraz Mazur został ukształtowany podczas pomorskiej fazy zlodowacenia bałtyckiego, gdy cofający się lodowiec tworzył wzgórza morenowe, których budulcem był żwir, glina oraz niezliczone ilości głazów i kamieni. W obniżeniach terenu cofający się lodowiec pozostawił ogromne bryły martwego lodu, które po ociepleniu stopiły się i napełniły misy wytopiskowe oraz rynny. Lodowiec stworzył niecki moreny dennej, w których uformowały się torfowiska i płytkie jeziora.

Wielkie Jeziora Mazurskie połączone zostały systemem kanałów, co doprowadziło do wyrównania poziomu wód na poziomie 116m n.p.m.
Mają one dwa główne odpływy ? poprzez rzekę Węgorapę wypływającą z jeziora Mamry do rzeki Pregoły oraz poprzez rzekę Pisę wpływającą z jeziora Roś potem do Narwi i Wisły.
Na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się kilka rezerwatów przyrody m. in. Wyspy na jeziorze Mamry, Wyspy na jeziorze Kisajno, Jezioro Dobskie, Jezioro Kożuchy siedlisko ptaków wodnych i błotnych. Na terenie Mazur gnieżdżą się również bociany czarne, czajki, bekasy, bataliony, żurawie, kania czarna, orlik krzykliwy oraz bielik.
 
Szlak żeglowny Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na północy od jeziora Mamry. Przez jezioro Kirsajty, Dargin i jezioro Kisajno dopłyniemy do jeziora Niegocin, które przechodzi w Jagodne, Szymoneckie, Szymon, Tałtowisko, Tałty i Ryńskie. Dalej ciągnie się Mikołajskie, Śniardwy Bełdany, i Nidzkie.